Jak jeździć na łyżwach? Początki na lodowisku
Jak wiązać łyżwy?
Zanim jeszcze wejdziemy na taflę lodowiska, musimy nałożyć łyżwy. Kluczowe znaczenie ma ich wiązanie. Zbyt mocno ściśnięte będą powodować dyskomfort, a nawet ból, za to zbyt luźne nie zapewnią odpowiedniej stabilizacji stopie, przez co nauka jazdy będzie utrudniona, łatwiej wówczas o kontuzję. Podczas wiązania nie naciskamy na język łyżwy, ale na jej tył. Po założeniu, spróbujmy wstać i wykonać kilka ruchów. Jeżeli nie czujemy większych ograniczeń, to zapewne udało nam się zawiązać łyżwy w sposób prawidłowy. Pamiętajmy przy tym, że sznurówki nie mogą za bardzo zwisać, jest to zbyt niebezpieczne. Zbyt długą sznurówkę możemy owinąć dookoła łyżwy i zawiązać na supeł.Od czego zacząć naukę jazdy na łyżwach?

Jak hamować na łyżwach?
Początkującym łyżwiarzom największe trudności przysparza hamowanie. Jak w krótkim czasie nauczyć się tej techniki? Możemy spróbować sposobu hamowanie o nazwie T-stop. Polega ono na mocnym odepchnięciu się do przodu i ustawieniu tylnej nogi pod kątem 90 stopni w stosunku do drugiej. Powoli prostujemy nogi w kolanach i zbliżamy tylną łyżwę do tafli lodu. Ten sposób hamowania nie każdemu przypadnie do gustu, ponieważ wymaga większej wprawy. Osoby, które dopiero uczą się hamować, powinny zatem skorzystać z tzw. hamowania pługiem. Na czym ono polega? Podczas tego hamowania musimy rozszerzyć lekko nogi i ustawić łyżwy w taki sposób, aby były skierowane do środka, resztę ciała pochylamy zaś do tyłu, aby utrzymać równowagę i jednocześnie wyrównać siłę pędu.Jak jeździć tyłem na łyżwach?
Kiedy nabędziemy już umiejętność skręcania i hamowania, możemy rozpocząć naukę jazdy do tyłu. Jest ona szczególnie przydatna podczas wykonywania różnych akrobacji. Rozpocząć należy ją od przyjęcia prawidłowej pozycji, w tym przypadku będą to lekko ugięte kolana oraz ramiona rozszerzone na boki (podobnie jak podczas jazdy do przodu). Główna różnica dotyczy ustawienia stóp - przód łyżew powinien zostać połączony pod kątem 45 stopni, pięty zaś powinny być od siebie oddalone. Ponadto, ciężar ciała trzeba przenieść na nogę odpychającą: odpychamy się więc od tafli i przenosimy ciężar ciała na łyżwę jadącą do tyłu, w tym czasie drugą nogę musimy wyprostować i lekko unieść do góry. Z początku nie będzie to łatwe, warto jednak pamiętać, że nie należy przesadnie pochylać się do przodu, ponieważ zamiast jechać, zaczniemy wtedy hamować. Postarajmy się utrzymać mniej więcej w środkowej części stóp.
Początki bywają trudne, jednak jazda na łyżwach przynosi mnóstwo frajdy. Nie próbujmy od razu wszystkiego na raz. Podstawa to opanowanie prostych ruchów, a zwłaszcza poruszania się do przodu. W zasadzie, cała pierwsza lekcja opiera się na tej technice połączonej z hamowaniem. Kiedy poczujemy się już pewniej (zazwyczaj następuje to po kilku godzinach jazdy) możemy spróbować nauki jazdy do tyłu.